Franore Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 769 854 | 957 991 | 1 191 298 | 1 591 248 | 1 769 297 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 974 786 | 9 695 061 | 9 415 336 | 9 135 611 | 8 925 626 |
| Summa tillgångar | 10 744 640 | 10 653 052 | 10 606 634 | 10 726 859 | 10 694 923 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 666 054 | 682 136 | 723 418 | 818 931 | 745 657 |
| Långfristiga skulder | 7 999 000 | 7 618 000 | 7 283 500 | 6 932 250 | 6 672 000 |
| Summa skulder | 9 217 554 | 8 876 636 | 8 491 918 | 8 290 181 | 7 958 657 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 235 717 | 249 330 | 338 300 | 321 962 | 299 588 |
| Summa eget kapital | 1 527 086 | 1 776 416 | 2 114 716 | 2 436 678 | 2 736 266 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 122 000 | 1 135 000 | 1 271 000 | 1 276 000 | 978 000 |
| Rörelseresultat | 625 819 | 630 544 | 670 130 | 771 676 | 565 125 |
| EBITDA | 905 546 | 910 269 | 949 855 | 1 051 401 | 775 110 |
| Resultat före skatt | 298 398 | 318 210 | 433 344 | 409 687 | 381 271 |
| Årets resultat | 235 717 | 249 330 | 338 300 | 321 962 | 299 588 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 279 727 | 279 725 | 279 725 | 279 725 | 209 985 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Franore Fastigheter AB
Översikt
Franore Fastigheter AB (org.nr 556847-5577) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Skara. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 978 000 kr, vilket är 23,4 % mindre än året innan (1 276 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 299 588 kr (30,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 10 694 923 kr och det egna kapitalet 2 736 266 kr (soliditet 25,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.