AB VinzaAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 204 513 | 1 115 615 | 1 207 182 | 1 098 415 | 1 090 668 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 204 513 | 1 115 615 | 1 207 182 | 1 098 415 | 1 090 668 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 456 647 | 331 422 | 392 652 | 264 028 | 226 348 |
| Långfristiga skulder | 522 141 | 525 633 | 527 077 | 523 568 | 523 394 |
| Summa skulder | 978 788 | 857 055 | 919 729 | 787 596 | 749 742 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 27 354 | 32 835 | 28 893 | 23 366 | 30 107 |
| Summa eget kapital | 225 725 | 258 560 | 287 453 | 310 819 | 340 926 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 551 817 | 2 258 011 | 1 780 351 | 1 468 139 | 922 835 |
| Rörelseresultat | 34 234 | 39 899 | 35 240 | 19 621 | 29 659 |
| Resultat före skatt | 34 679 | 40 308 | 36 582 | 29 372 | 38 396 |
| Årets resultat | 27 354 | 32 835 | 28 893 | 23 366 | 30 107 |
| Personalkostnader | — | — | 2 097 | 0 | 2 061 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: AB Vinza
Översikt
AB Vinza (org.nr 556845-8029) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 922 835 kr, vilket är 37,1 % mindre än året innan (1 468 139 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 22,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 30 107 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 090 668 kr och det egna kapitalet 340 926 kr (soliditet 31,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.