Bergslagens Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 319 000 | 1 123 000 | 1 064 000 | 1 060 000 | 1 351 000 |
| Årets resultat | 859 857 | 27 618 | 145 314 | 29 682 | 20 980 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 588 819 | 4 268 916 | 3 986 009 | 4 171 229 | 4 105 854 |
| Summa skulder | 3 266 118 | 2 918 597 | 2 490 376 | 2 645 915 | 2 559 560 |
| Summa eget kapital | 1 322 701 | 1 350 319 | 1 495 633 | 1 525 314 | 1 546 294 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bergslagens Invest AB
Översikt
Bergslagens Invest AB (org.nr 556845-1453) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Lindesberg. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 351 000 kr, vilket är 27,5 % mer än året innan (1 060 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 20 980 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 351 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 105 854 kr och det egna kapitalet 1 546 294 kr (soliditet 37,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.