Mother Tarantula ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 176 219 | 282 956 | 195 078 | 194 195 | 289 957 | 262 515 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 176 219 | 282 956 | 195 078 | 194 195 | 289 957 | 262 515 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | −108 439 | 13 433 | 11 552 | 31 536 | 18 473 | 13 776 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | −108 439 | 13 433 | 11 552 | 31 536 | 18 473 | 13 776 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −21 084 | −15 135 | −85 997 | −20 867 | 108 825 | −22 745 |
| Summa eget kapital | 284 658 | 269 523 | 183 526 | 162 659 | 271 484 | 248 739 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 23 000 | 41 000 | 71 000 | 102 000 | 97 000 | 112 759 |
| Rörelseresultat | −21 084 | −14 983 | −86 047 | −21 455 | 109 096 | −22 859 |
| Resultat före skatt | −21 084 | −15 135 | −85 997 | −20 867 | 109 585 | −22 745 |
| Årets resultat | −21 084 | −15 135 | −85 997 | −20 867 | 108 825 | −22 745 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mother Tarantula AB
Översikt
Mother Tarantula AB (org.nr 556844-6859) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Köpingsvik. Bransch enligt SCB: annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 112 759 kr, vilket är 16,2 % mer än året innan (97 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 37,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 22 745 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 262 515 kr och det egna kapitalet 248 739 kr (soliditet 94,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.