Stenefjords Skog & Gräv ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 545 976 | 1 253 209 | 1 380 806 | 2 626 357 | 1 978 963 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 791 730 | 4 654 363 | 4 117 444 | 4 924 626 | 4 005 725 |
| Summa tillgångar | 4 337 706 | 5 907 572 | 5 498 250 | 7 550 983 | 5 984 688 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 527 077 | 705 024 | 717 102 | 1 856 290 | 464 077 |
| Långfristiga skulder | 813 755 | 1 397 275 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 3 324 017 | 4 555 968 | 3 635 882 | 5 286 140 | 3 618 999 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 280 235 | 437 915 | 610 764 | 502 475 | 200 846 |
| Summa eget kapital | 1 013 689 | 1 351 604 | 1 862 368 | 2 264 843 | 2 365 689 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 431 981 | 4 256 475 | 5 886 747 | 5 902 008 | 4 626 720 |
| Rörelseresultat | 393 686 | 1 055 813 | 1 283 218 | 1 147 180 | −15 232 |
| EBITDA | 921 756 | 1 676 254 | 1 937 428 | 1 849 761 | 605 671 |
| Resultat före skatt | 356 532 | 551 528 | 769 223 | 634 782 | 256 045 |
| Årets resultat | 280 235 | 437 915 | 610 764 | 502 475 | 200 846 |
| Personalkostnader | 659 092 | 795 712 | 1 049 121 | 925 349 | 801 681 |
| Avskrivningar | 528 070 | 620 441 | 654 210 | 702 581 | 620 903 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stenefjords Skog & Gräv AB
Översikt
Stenefjords Skog & Gräv AB (org.nr 556844-5638) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Finnerödja. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 626 720 kr, vilket är 21,6 % mindre än året innan (5 902 008 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 200 846 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 984 688 kr och det egna kapitalet 2 365 689 kr (soliditet 39,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.