Stilrent i Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
| 2018 | 2019 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 312 000 | 3 195 000 | 3 929 000 | 3 511 000 |
| Årets resultat | 285 273 | 195 581 | 184 311 | −68 263 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 019 029 | 885 073 | 2 171 237 | 1 731 692 |
| Summa skulder | 474 279 | 344 742 | 1 152 555 | 1 031 273 |
| Summa eget kapital | 544 750 | 540 331 | 1 018 682 | 700 419 |
| Anställda | 7 | 5 | 6 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stilrent i Västerås AB
Översikt
Stilrent i Västerås AB (org.nr 556844-0662) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 3 511 000 kr, vilket är 10,6 % mindre än året innan (3 929 000 kr). Från 2018 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,0 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 68 263 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 702 200 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 731 692 kr och det egna kapitalet 700 419 kr (soliditet 40,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.