Upplands Mark & Maskin ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 32 697 | 485 694 | 64 685 | 222 969 | 341 303 | 452 064 |
| Summa anläggningstillgångar | 33 600 | 0 | 1 071 667 | 857 333 | 38 592 | 30 607 |
| Summa tillgångar | 66 297 | 485 694 | 1 136 352 | 1 080 302 | 379 895 | 482 671 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 8 000 | 145 718 | 214 134 | 260 039 | 233 036 | 317 128 |
| Långfristiga skulder | — | — | 694 691 | 550 374 | 0 | — |
| Summa skulder | 8 000 | 215 718 | 908 825 | 810 413 | 233 037 | 317 128 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −31 400 | 211 679 | −42 449 | 42 363 | 76 969 | 18 685 |
| Summa eget kapital | 58 297 | 269 976 | 227 527 | 269 889 | 146 858 | 165 543 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 80 499 | 652 577 | 1 016 806 | 2 844 446 | 1 857 685 |
| Rörelseresultat | −30 200 | 326 541 | −66 301 | 97 544 | 135 038 | 24 527 |
| EBITDA | −13 400 | 276 141 | 148 032 | 311 878 | 279 257 | 32 512 |
| Resultat före skatt | −31 400 | 256 541 | −42 449 | 42 733 | 97 474 | 23 581 |
| Årets resultat | −31 400 | 211 679 | −42 449 | 42 363 | 76 969 | 18 685 |
| Personalkostnader | — | — | — | 48 625 | 474 420 | 160 138 |
| Avskrivningar | 16 800 | −50 400 | 214 333 | 214 334 | 144 219 | 7 985 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Upplands Mark & Maskin AB
Översikt
Upplands Mark & Maskin AB (org.nr 556842-4443) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Almunge. Bransch enligt SCB: uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner (SNI 77320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 857 685 kr, vilket är 34,7 % mindre än året innan (2 844 446 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 18 685 kr (1,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 857 685 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 482 671 kr och det egna kapitalet 165 543 kr (soliditet 34,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.