P. Edman Transport ABAktiv

556841-8395AktiebolagRegistrerat 2011VENDELSÖ

Finansiell översikt

2 276 943 kr+22,5%
Omsättning 2024/25
+4,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2017/18–2024/25
01 mn2 mn3 mn2017/182018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2017/182018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2023/24

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Historik
2023/24100 000 kr
2022/23200 000 kr
2019/20200 000 kr
2018/19100 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning1 529 3731 916 5362 082 2361 859 1082 276 943
Årets resultat−152 097392 031381 759219 881335 904
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 146 8411 243 2481 809 7551 820 7652 066 420
Summa skulder1 117 974822 3501 007 098998 2271 007 978
Summa eget kapital28 867420 898802 657822 5381 058 442
Anställda11111
Föreslagen utdelning——200 000100 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: P. Edman Transport AB

Översikt

P. Edman Transport AB (org.nr 556841-8395) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Vendelsö. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 276 943 kr, vilket är 22,5 % mer än året innan (1 859 108 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 335 904 kr (14,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 276 943 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 066 420 kr och det egna kapitalet 1 058 442 kr (soliditet 51,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.