Viseo ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 700 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 363 000 | 14 093 000 | 14 032 000 | 9 816 000 | 6 266 000 |
| Årets resultat | 1 541 089 | 615 597 | 1 754 812 | 2 097 768 | 1 045 045 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 7 583 990 | 6 412 589 | 6 424 138 | 4 578 792 | 2 546 204 |
| Summa skulder | 5 992 901 | 5 746 992 | 4 618 729 | 2 375 615 | 1 397 982 |
| Summa eget kapital | 1 591 089 | 665 597 | 1 805 409 | 2 203 177 | 1 148 222 |
| Anställda | 10 | 8 | 7 | 6 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 1 700 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Viseo AB
Översikt
Viseo AB (org.nr 556840-8875) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: mediebyråverksamhet och annonsförsäljning (SNI 73120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 6 266 000 kr, vilket är 36,2 % mindre än året innan (9 816 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 25,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 1 045 045 kr (16,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 566 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 546 204 kr och det egna kapitalet 1 148 222 kr (soliditet 45,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.