SHF Kalmar ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2022
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 47 604 000 | 49 042 000 | 51 751 000 | 10 845 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 355 870 000 | 340 650 000 | 331 382 000 | 322 114 000 |
| Summa tillgångar | 403 474 000 | 389 692 000 | 383 133 000 | 332 959 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 18 233 000 | 19 854 000 | 19 208 000 | 23 230 000 |
| Långfristiga skulder | 422 459 000 | 414 951 000 | 407 444 000 | 350 587 000 |
| Summa skulder | 440 692 000 | 434 805 000 | 426 652 000 | 373 817 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −12 336 000 | −7 895 000 | 1 594 000 | 2 661 000 |
| Summa eget kapital | −37 218 000 | −45 113 000 | −43 519 000 | −40 858 000 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 34 240 000 | 36 272 000 | 36 134 000 | 38 391 000 |
| Rörelseresultat | 671 000 | 10 089 000 | 18 969 000 | 20 444 000 |
| EBITDA | 23 191 000 | 26 326 000 | 28 238 000 | 29 713 000 |
| Resultat före skatt | −12 336 000 | −7 895 000 | 1 594 000 | 2 661 000 |
| Årets resultat | −12 336 000 | −7 895 000 | 1 594 000 | 2 661 000 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 22 520 000 | 16 237 000 | 9 269 000 | 9 269 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SHF Kalmar AB
Översikt
SHF Kalmar AB (org.nr 556840-5269) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 38 391 000 kr, vilket är 6,2 % mer än året innan (36 134 000 kr). Från 2019 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2022). Årets resultat 2022 var en vinst på 2 661 000 kr (6,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2022 (−40 858 000 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning. Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.