Nordisk Ventilator ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 400 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 942 139 | 4 918 573 | 3 869 651 | 4 528 725 | 2 908 674 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 036 339 | 2 098 109 | 2 113 036 | 2 055 493 | 2 054 152 |
| Summa tillgångar | 5 978 478 | 7 016 682 | 5 982 687 | 6 584 218 | 4 962 826 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 465 833 | 1 907 268 | 578 011 | 1 562 654 | 655 615 |
| Långfristiga skulder | 0 | 750 516 | 723 730 | 684 334 | 245 210 |
| Summa skulder | 3 447 833 | 3 698 785 | 2 001 741 | 2 796 988 | 1 437 325 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 397 142 | 1 087 252 | 663 049 | 10 519 | −52 179 |
| Summa eget kapital | 2 530 645 | 3 317 897 | 3 980 946 | 3 787 230 | 3 525 501 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 363 000 | 14 161 000 | 7 141 000 | 4 077 000 | 5 081 000 |
| Rörelseresultat | 744 670 | 1 467 533 | 532 288 | −124 459 | −57 790 |
| EBITDA | 758 645 | 1 500 443 | 577 157 | −92 729 | −28 949 |
| Resultat före skatt | 528 037 | 1 396 075 | 850 649 | 25 554 | −52 179 |
| Årets resultat | 397 142 | 1 087 252 | 663 049 | 10 519 | −52 179 |
| Personalkostnader | 1 107 693 | 1 011 688 | 627 143 | 619 192 | 784 710 |
| Avskrivningar | 13 975 | 32 910 | 44 869 | 31 730 | 28 841 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 204 235 | 209 550 | 322 400 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nordisk Ventilator AB
Översikt
Nordisk Ventilator AB (org.nr 556840-4106) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Farsta. Bransch enligt SCB: provisionshandel med virke och byggmaterial (SNI 46130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 081 000 kr, vilket är 24,6 % mer än året innan (4 077 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 19,9 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 52 179 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 5 081 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 962 826 kr och det egna kapitalet 3 525 501 kr (soliditet 71,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 400 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.