Märsta Rörisolering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 760 000 | 572 000 | 1 283 612 | 1 343 690 | 1 309 989 |
| Årets resultat | 86 493 | −64 584 | 23 901 | 140 974 | 72 220 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 186 640 | 913 746 | 1 124 039 | 1 041 727 | 1 160 440 |
| Summa skulder | 397 315 | 189 005 | 375 397 | 191 719 | 438 212 |
| Summa eget kapital | 789 325 | 724 741 | 748 642 | 850 008 | 722 228 |
| Anställda | 1 | 1 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Märsta Rörisolering AB
Översikt
Märsta Rörisolering AB (org.nr 556838-4472) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Märsta. Bransch enligt SCB: sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning (SNI 39000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 309 989 kr, vilket är 2,5 % mindre än året innan (1 343 690 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 72 220 kr (5,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 572 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 160 440 kr och det egna kapitalet 722 228 kr (soliditet 62,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.