Gällstads Färg & Manufaktur ABAktiv

556837-3400AktiebolagRegistrerat 2011GÄLLSTAD

Finansiell översikt

2 400 000 kr+6,5%
Omsättning 2025
+1,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
01 mn2 mn3 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning2 314 7742 266 2472 129 6332 254 0002 400 000
Årets resultat30 396116 10561 48529 45758 659
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 194 0541 235 4851 235 8881 282 6031 341 551
Summa skulder294 947220 274159 192176 450176 739
Summa eget kapital899 1071 015 2111 076 6961 106 1531 164 812
Anställda22222
Föreslagen utdelning——0—0

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i GÄLLSTAD

Sammanfattning: Gällstads Färg & Manufaktur AB

Översikt

Gällstads Färg & Manufaktur AB (org.nr 556837-3400) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Gällstad.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 400 000 kr, vilket är 6,5 % mer än året innan (2 254 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 58 659 kr (2,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 200 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 341 551 kr och det egna kapitalet 1 164 812 kr (soliditet 86,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.