Hemnära måleri & snickeri i Lerum ABAktiv

556836-6156AktiebolagRegistrerat 2011LERUM

Finansiell översikt

565 000 kr−0,9%
Omsättning 2025/26
−3,4%
Genomsnittlig årlig förändring 2020/21–2025/26
0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar302 769330 222451 799485 009362 820457 684
Summa anläggningstillgångar297 066222 573148 08073 58700
Summa tillgångar599 835552 795599 879558 596362 820457 684
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder153 775153 842176 170196 543111 32786 274
Långfristiga skulder193 476130 26572 7098 9510—
Summa skulder384 226324 616269 514208 966111 32786 274
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)63 16812 570102 18619 265−98 137119 918
Summa eget kapital215 609228 179330 365349 630251 493371 410
Resultaträkning
Nettoomsättning673 000721 000863 000669 000570 000565 000
Rörelseresultat115 77028 281119 05016 854−95 623125 623
EBITDA190 263102 774193 54391 347−22 036125 623
Resultat före skatt68 00815 866128 73524 303−98 137125 671
Årets resultat63 16812 570102 18619 265−98 137119 918
Personalkostnader280 101356 650367 363269 914318 225161 407
Avskrivningar74 49374 49374 49374 49373 5870
Övriga nyckeltal
Anställda111111
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Hemnära måleri & snickeri i Lerum AB

Översikt

Hemnära måleri & snickeri i Lerum AB (org.nr 556836-6156) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Lerum. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 565 000 kr, vilket är 0,9 % mindre än året innan (570 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 119 918 kr (21,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 565 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 457 684 kr och det egna kapitalet 371 410 kr (soliditet 81,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag