Forsa Schakt och Transport ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 812 886 | 1 532 837 | 846 217 | 774 478 | 566 398 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 483 858 | 1 648 488 | 1 409 922 | 1 184 140 | 1 032 727 |
| Summa tillgångar | 2 296 744 | 3 181 325 | 2 256 139 | 1 958 618 | 1 599 125 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 136 149 | 1 527 430 | 913 282 | 759 624 | 586 193 |
| Långfristiga skulder | 823 077 | 966 194 | 759 628 | 347 421 | 277 071 |
| Summa skulder | 1 959 226 | 2 493 624 | 1 672 910 | 1 257 045 | 898 264 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −78 719 | 350 183 | −104 472 | 118 343 | −711 |
| Summa eget kapital | 337 518 | 687 701 | 583 229 | 701 573 | 700 861 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 987 375 | 2 401 984 | 2 339 075 | 2 039 068 | 978 904 |
| Rörelseresultat | −352 350 | 430 189 | −30 509 | 331 501 | −100 706 |
| EBITDA | 71 512 | 812 012 | 344 052 | 558 694 | 50 707 |
| Resultat före skatt | −78 719 | 374 647 | −104 472 | 122 607 | −592 |
| Årets resultat | −78 719 | 350 183 | −104 472 | 118 343 | −711 |
| Personalkostnader | 821 033 | 802 448 | 994 280 | 915 909 | 530 884 |
| Avskrivningar | 423 862 | 381 823 | 374 561 | 227 193 | 151 413 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Forsa Schakt och Transport AB
Översikt
Forsa Schakt och Transport AB (org.nr 556836-5885) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Forsa. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 978 904 kr, vilket är 52,0 % mindre än året innan (2 039 068 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 16,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 711 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 978 904 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 599 125 kr och det egna kapitalet 700 861 kr (soliditet 43,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.