City Städ 2 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 858 184 | 1 019 397 | 742 821 | 577 013 | 974 796 |
| Summa anläggningstillgångar | 13 194 | 2 639 | 1 486 137 | 1 497 845 | 543 315 |
| Summa tillgångar | 871 378 | 1 022 036 | 2 228 958 | 2 074 858 | 1 518 111 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 86 998 | 135 048 | 431 793 | 433 236 | 851 920 |
| Långfristiga skulder | 5 530 | 6 408 | 1 057 597 | 930 791 | 612 194 |
| Summa skulder | 92 528 | 141 456 | 1 489 390 | 1 364 027 | 1 464 114 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 374 516 | 451 730 | 46 539 | −44 586 | −656 834 |
| Summa eget kapital | 778 850 | 880 580 | 739 568 | 710 831 | 53 997 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 383 000 | 1 760 000 | 3 773 798 | 4 700 656 | 3 857 405 |
| Rörelseresultat | 472 773 | 568 927 | 122 017 | 52 883 | 557 798 |
| EBITDA | 483 328 | 579 482 | 124 657 | 52 883 | — |
| Resultat före skatt | 471 573 | 568 927 | 62 388 | −44 586 | −656 834 |
| Årets resultat | 374 516 | 451 730 | 46 539 | −44 586 | −656 834 |
| Personalkostnader | 719 454 | 858 801 | 2 208 072 | 3 537 106 | 2 651 544 |
| Avskrivningar | 10 555 | 10 555 | 2 640 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 4 | 5 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 187 550 | 0 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: City Städ 2 AB
Översikt
City Städ 2 AB (org.nr 556836-4417) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 857 405 kr, vilket är 17,9 % mindre än året innan (4 700 656 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 29,2 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 656 834 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 771 481 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 518 111 kr och det egna kapitalet 53 997 kr (soliditet 3,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.