Ventreprenad Göteborg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 368 569 | 559 367 | 375 981 | 340 048 | 631 375 | 580 613 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 117 200 |
| Summa tillgångar | 368 569 | 559 367 | 375 981 | 340 048 | 631 375 | 697 813 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 318 979 | 374 257 | 233 823 | 490 274 | 569 496 | 394 845 |
| Långfristiga skulder | 1 264 | 925 | 12 225 | 11 500 | 11 500 | 18 615 |
| Summa skulder | 320 243 | 375 182 | 246 048 | 501 774 | 580 996 | 413 460 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −6 241 | 135 859 | −54 252 | −291 659 | 52 104 | 233 974 |
| Summa eget kapital | 48 326 | 184 185 | 129 933 | −161 726 | 50 379 | 284 353 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 662 000 | 3 886 000 | 3 644 000 | 2 164 000 | 1 794 000 | 2 643 000 |
| Rörelseresultat | 15 256 | 201 135 | −42 741 | −258 781 | 108 150 | 278 478 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 307 778 |
| Resultat före skatt | −6 241 | 177 899 | −54 252 | −291 659 | 52 104 | 233 974 |
| Årets resultat | −6 241 | 135 859 | −54 252 | −291 659 | 52 104 | 233 974 |
| Personalkostnader | 1 272 660 | 1 513 978 | 1 615 495 | 1 361 016 | 798 509 | 1 268 789 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 29 300 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ventreprenad Göteborg AB
Översikt
Ventreprenad Göteborg AB (org.nr 556836-4334) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Lerum. Bransch enligt SCB: ventilationsarbeten (SNI 43222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 643 000 kr, vilket är 47,3 % mer än året innan (1 794 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 233 974 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 321 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 697 813 kr och det egna kapitalet 284 353 kr (soliditet 40,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.