Smedex ABAktiv

556836-3096AktiebolagRegistrerat 2010ÄLTA

Finansiell översikt

20 234 000 kr−4,9%
Omsättning 2024/25
+4,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2024/25
010 mn20 mn30 mn2022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn2022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2024/25

Föreslagen utdelning 500 000 kr.

Historik
2024/25500 000 kr
2023/240 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
2022/232023/242024/25
Nettoomsättning18 622 68321 268 55320 234 000
Årets resultat503 2481 041 732853 245
Balanserat resultat———
Summa tillgångar9 690 3868 417 5229 583 560
Summa skulder4 325 2593 910 6634 223 457
Summa eget kapital5 365 1274 506 8595 360 103
Anställda131517
Föreslagen utdelning—0500 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Smedex AB

Översikt

Smedex AB (org.nr 556836-3096) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Älta. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 20 234 000 kr, vilket är 4,9 % mindre än året innan (21 268 553 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 853 245 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 17 (året innan: 15). Nettoomsättningen per anställd var 1 190 235 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 583 560 kr och det egna kapitalet 5 360 103 kr (soliditet 55,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 500 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.