CVS Bygg&Transport i Sthlm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 270 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2021
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 512 137 | 938 706 | 564 313 | 447 194 |
| Summa anläggningstillgångar | 117 147 | 87 860 | 34 000 | 17 000 |
| Summa tillgångar | 1 629 284 | 1 026 566 | 598 313 | 464 194 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 423 365 | 97 509 | 2 356 | 14 562 |
| Långfristiga skulder | 70 354 | 145 328 | 140 387 | 137 595 |
| Summa skulder | 866 598 | 382 837 | 222 743 | 152 157 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 333 137 | 316 042 | 1 842 | −63 534 |
| Summa eget kapital | 762 686 | 643 729 | 375 570 | 312 037 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 758 755 | 1 766 156 | 316 516 | −32 298 |
| Rörelseresultat | 575 117 | 176 064 | −54 565 | −142 926 |
| EBITDA | 604 404 | 205 351 | −37 565 | −125 926 |
| Resultat före skatt | 433 635 | 406 003 | 4 082 | −63 534 |
| Årets resultat | 333 137 | 316 042 | 1 842 | −63 534 |
| Personalkostnader | 626 128 | 704 391 | 191 335 | 200 |
| Avskrivningar | 29 287 | 29 287 | 17 000 | 17 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 270 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: CVS Bygg&Transport i Sthlm AB
Översikt
CVS Bygg&Transport i Sthlm AB (org.nr 556835-7254) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Älvsjö. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2021 var −32 298 kr, vilket är 110 % mindre än året innan (316 516 kr). Räkenskapsåret 2021 gav en förlust på 63 534 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2019: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 766 156 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2021 var balansomslutningen 464 194 kr och det egna kapitalet 312 037 kr (soliditet 67,2 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2021.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.