Högberg Ebbesson Karttunen Bygg Gnosjö ABAktiv

556834-1407AktiebolagRegistrerat 2010GNOSJÖ

Finansiell översikt

29 693 000 kr−11,4%
Omsättning 2025
+2,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
020 mn40 mn60 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning30 089 00046 934 00056 199 00033 497 00029 693 000
Årets resultat482 1181 472 36072 72756 212234 157
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar11 241 43519 972 88315 741 31711 166 50210 840 932
Summa skulder9 639 31416 898 40212 804 1098 173 0827 613 356
Summa eget kapital1 602 1213 074 4812 937 2082 993 4203 227 576
Anställda1921211917

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Högberg Ebbesson Karttunen Bygg Gnosjö AB

Översikt

Högberg Ebbesson Karttunen Bygg Gnosjö AB (org.nr 556834-1407) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Gnosjö. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 29 693 000 kr, vilket är 11,4 % mindre än året innan (33 497 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 234 157 kr (0,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 17 (året innan: 19). Nettoomsättningen per anställd var 1 746 647 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 10 840 932 kr och det egna kapitalet 3 227 576 kr (soliditet 29,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.