HH Montage ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 663 685 | 910 904 | 792 886 | 1 448 623 |
| Summa anläggningstillgångar | 14 926 | 5 506 | 150 279 | 113 614 |
| Summa tillgångar | 678 611 | 916 410 | 943 165 | 1 562 237 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 349 782 | 367 395 | 415 222 | 480 760 |
| Långfristiga skulder | — | — | 39 953 | 0 |
| Summa skulder | 349 782 | 367 395 | 455 175 | 480 760 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 100 805 | 320 187 | 58 975 | 693 487 |
| Summa eget kapital | 328 829 | 549 015 | 487 990 | 1 081 477 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 036 000 | 4 475 000 | 4 460 000 | 7 474 000 |
| Rörelseresultat | 129 104 | 402 351 | 80 090 | 872 834 |
| EBITDA | 152 590 | 411 771 | 114 707 | 909 499 |
| Resultat före skatt | 128 985 | 404 121 | 75 199 | 875 174 |
| Årets resultat | 100 805 | 320 187 | 58 975 | 693 487 |
| Personalkostnader | 701 293 | 710 136 | 764 851 | 1 364 514 |
| Avskrivningar | 23 486 | 9 420 | 34 617 | 36 665 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 120 000 | 100 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: HH Montage AB
Översikt
HH Montage AB (org.nr 556834-0250) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: andra bygginstallationer (SNI 43240).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 474 000 kr, vilket är 67,6 % mer än året innan (4 460 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 22,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 693 487 kr (9,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 2 491 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 562 237 kr och det egna kapitalet 1 081 477 kr (soliditet 69,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.