Sånge & Perssons Plåtslageri Eftr. AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 125 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
| 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 697 225 | 597 067 | 863 940 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 564 974 | 1 505 451 | 1 286 344 |
| Summa tillgångar | 2 262 199 | 2 102 518 | 2 150 284 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 348 460 | 226 322 | 341 966 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 1 271 693 | 904 995 | 1 020 615 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 234 125 | 307 017 | 57 146 |
| Summa eget kapital | 990 506 | 1 197 523 | 1 129 669 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 606 000 | 2 301 000 | 2 319 000 |
| Rörelseresultat | 178 431 | 152 446 | 92 078 |
| EBITDA | 341 043 | 247 208 | 181 256 |
| Resultat före skatt | 307 079 | 403 668 | 92 242 |
| Årets resultat | 234 125 | 307 017 | 57 146 |
| Personalkostnader | 743 461 | 614 639 | 794 257 |
| Avskrivningar | 162 612 | 94 762 | 89 178 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 125 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sånge & Perssons Plåtslageri Eftr. Aktiebolag
Översikt
Sånge & Perssons Plåtslageri Eftr. Aktiebolag (org.nr 556833-7033) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Bjuv. Bransch enligt SCB: takarbeten av plåt (SNI 43411).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 2 319 000 kr, vilket är 0,8 % mer än året innan (2 301 000 kr). Från 2021 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,7 % per år. Årets resultat 2023 var en vinst på 57 146 kr (2,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 2 319 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 2 150 284 kr och det egna kapitalet 1 129 669 kr (soliditet 52,5 %). Årsredovisningen för 2023 föreslår en utdelning på 125 000 kr.
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.