Modern Venous Group Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 305 952 | 647 662 | 539 020 | 396 078 | 498 674 | 800 284 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 57 082 | 44 397 | 31 712 |
| Summa tillgångar | 305 952 | 647 662 | 539 020 | 453 160 | 543 071 | 831 996 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 92 658 | 170 667 | 299 997 | 89 599 | 120 710 | 225 238 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 92 658 | 170 667 | 299 997 | 89 599 | 120 710 | 225 238 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 72 662 | 263 701 | 28 693 | 124 538 | 58 800 | 184 397 |
| Summa eget kapital | 213 294 | 476 995 | 239 023 | 363 561 | 422 361 | 606 758 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 280 000 | 594 000 | 394 000 | 361 000 | 257 000 | 477 000 |
| Rörelseresultat | 103 754 | 348 333 | 71 686 | 166 905 | 74 392 | 231 439 |
| EBITDA | 106 754 | 348 333 | — | 173 247 | 87 077 | 244 124 |
| Resultat före skatt | 103 754 | 347 804 | 71 376 | 165 781 | 83 769 | 236 465 |
| Årets resultat | 72 662 | 263 701 | 28 693 | 124 538 | 58 800 | 184 397 |
| Personalkostnader | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 3 000 | 0 | — | 6 342 | 12 685 | 12 685 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 266 665 | — | — | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Modern Venous Group Sweden AB
Översikt
Modern Venous Group Sweden AB (org.nr 556832-6069) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 477 000 kr, vilket är 85,6 % mer än året innan (257 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 184 397 kr (38,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 831 996 kr och det egna kapitalet 606 758 kr (soliditet 72,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.