Persnäs Allstäd ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 122 559 | 1 041 178 | 1 513 885 | 1 689 391 |
| Summa anläggningstillgångar | 189 189 | 288 060 | 248 399 | 259 618 |
| Summa tillgångar | 1 311 748 | 1 329 238 | 1 762 284 | 1 949 009 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 706 234 | 600 682 | 806 563 | 883 364 |
| Långfristiga skulder | 501 487 | 423 187 | 380 881 | 354 101 |
| Summa skulder | 1 207 721 | 1 084 521 | 1 295 962 | 1 345 635 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −58 373 | 140 690 | 221 605 | 137 052 |
| Summa eget kapital | 104 027 | 244 717 | 466 322 | 603 374 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 730 073 | 3 573 334 | 3 515 473 | 4 131 138 |
| Rörelseresultat | −128 698 | 234 900 | 336 166 | 170 086 |
| EBITDA | −93 865 | 279 357 | 375 827 | 198 577 |
| Resultat före skatt | −58 373 | 163 332 | 278 320 | 164 128 |
| Årets resultat | −58 373 | 140 690 | 221 605 | 137 052 |
| Personalkostnader | 3 166 134 | 2 853 412 | 2 692 705 | 3 396 304 |
| Avskrivningar | 34 833 | 44 457 | 39 661 | 28 491 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 8 | 7 | 7 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Persnäs Allstäd AB
Översikt
Persnäs Allstäd AB (org.nr 556831-0592) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Löttorp. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 131 138 kr, vilket är 17,5 % mer än året innan (3 515 473 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 137 052 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 516 392 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 949 009 kr och det egna kapitalet 603 374 kr (soliditet 31,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.