SWAT Medical ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 375 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 16 358 467 | 4 936 128 |
| Summa anläggningstillgångar | 25 371 | 19 401 |
| Summa tillgångar | 16 384 000 | 4 956 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 3 946 674 | 4 022 424 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 3 946 836 | 4 022 895 |
| Aktiekapital | 56 778 | 56 778 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 15 016 099 | 595 941 |
| Summa eget kapital | 12 437 164 | 933 105 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 361 000 | 1 037 000 |
| Rörelseresultat | 17 042 562 | 781 100 |
| EBITDA | 17 210 476 | 787 070 |
| Resultat före skatt | 18 912 774 | 751 209 |
| Årets resultat | 15 016 099 | 595 941 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 167 914 | 5 970 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 375 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SWAT Medical AB
Översikt
SWAT Medical AB (org.nr 556830-5006) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Bromma. Bransch enligt SCB: tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör (SNI 32501).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 037 000 kr, vilket är 187 % mer än året innan (361 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 595 941 kr (57,5 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 956 000 kr och det egna kapitalet 933 105 kr (soliditet 18,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 375 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.