The North Road construction ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 2 525 | 1 088 430 | 660 695 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 994 000 |
| Summa tillgångar | 2 525 | 1 088 430 | 1 654 695 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 0 | 183 016 | 594 619 |
| Långfristiga skulder | — | — | 118 124 |
| Summa skulder | 0 | 333 016 | 819 743 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 752 889 | 779 538 |
| Summa eget kapital | 2 525 | 755 414 | 834 952 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 0 | 1 085 905 | 2 168 691 |
| Rörelseresultat | 0 | 1 085 905 | 964 580 |
| EBITDA | — | — | 1 130 580 |
| Resultat före skatt | 0 | 935 905 | 994 975 |
| Årets resultat | 0 | 752 889 | 779 538 |
| Personalkostnader | — | — | 2 302 |
| Avskrivningar | — | — | 166 000 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: The North Road construction AB
Översikt
The North Road construction AB (org.nr 556830-4553) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Gällivare. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 168 691 kr, vilket är 99,7 % mer än året innan (1 085 905 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 779 538 kr (35,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 654 695 kr och det egna kapitalet 834 952 kr (soliditet 50,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.