HUAros ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 699 432 | 1 307 349 | 1 691 839 | 1 199 114 | 1 323 964 | 728 196 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 699 432 | 1 307 349 | 1 691 839 | 1 199 114 | 1 323 964 | 728 196 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 398 617 | 790 149 | 1 374 507 | 1 062 886 | 1 141 463 | 492 700 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 853 617 | 790 149 | 1 374 507 | 1 062 886 | 1 141 463 | 492 700 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 667 952 | 371 385 | 131 | −81 104 | 46 273 | 52 995 |
| Summa eget kapital | 845 815 | 517 200 | 317 332 | 136 228 | 182 501 | 235 496 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 3 069 644 | 3 002 754 | 3 690 281 | 3 624 933 | 3 167 819 | 2 892 279 |
| Rörelseresultat | 1 146 178 | 18 828 | 7 516 | −85 022 | 43 392 | 67 511 |
| Resultat före skatt | 855 107 | 473 828 | 7 573 | −81 104 | 47 706 | 71 114 |
| Årets resultat | 667 952 | 371 385 | 131 | −81 104 | 46 273 | 52 995 |
| Personalkostnader | 1 442 725 | 2 406 724 | 2 060 251 | 530 652 | 593 808 | 619 139 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 1 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 100 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: HUAros AB
Översikt
HUAros AB (org.nr 556830-2466) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 892 279 kr, vilket är 8,7 % mindre än året innan (3 167 819 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 52 995 kr (1,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 964 093 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 728 196 kr och det egna kapitalet 235 496 kr (soliditet 32,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.