Seniorboende Solgården i Stora Mellösa ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 650 457 | 432 559 | 558 185 | 412 745 | 321 035 | 283 632 | 692 636 |
| Summa anläggningstillgångar | 26 718 179 | 26 978 009 | 26 837 323 | 26 414 763 | 31 648 542 | 31 085 790 | 38 263 966 |
| Summa tillgångar | 27 368 636 | 27 410 568 | 27 395 508 | 26 827 508 | 31 969 577 | 31 369 422 | 38 956 602 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 1 690 893 | 589 749 | 598 365 | 558 312 | 528 000 | 1 088 800 | 9 345 079 |
| Långfristiga skulder | 24 850 000 | 24 774 000 | 24 503 574 | 23 850 574 | 29 101 336 | 22 838 640 | 22 762 890 |
| Summa skulder | 26 567 203 | 25 363 749 | 25 101 939 | 24 408 886 | 29 629 336 | 23 927 440 | 32 107 969 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 54 784 | 70 562 | 246 750 | 125 053 | −78 381 | −1 398 809 | −593 349 |
| Summa eget kapital | 801 433 | 2 046 819 | 2 293 569 | 2 418 622 | 2 340 241 | 7 441 982 | 6 848 633 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 2 748 253 | 2 208 342 | 2 237 918 | 2 522 097 | 2 297 354 | 2 278 000 | 2 497 000 |
| Rörelseresultat | 549 748 | 416 520 | 643 801 | 419 477 | 373 865 | −166 697 | 265 292 |
| EBITDA | 669 918 | 556 690 | 933 581 | 842 037 | 790 086 | 447 364 | 1 038 378 |
| Resultat före skatt | 101 621 | 54 910 | 327 928 | 146 547 | −78 381 | −1 398 809 | −593 349 |
| Årets resultat | 54 784 | 70 562 | 246 750 | 125 053 | −78 381 | −1 398 809 | −593 349 |
| Personalkostnader | 29 970 | 0 | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 120 170 | 140 170 | 289 780 | 422 560 | 416 221 | 614 061 | 773 086 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Seniorboende Solgården i Stora Mellösa AB
Översikt
Seniorboende Solgården i Stora Mellösa AB (org.nr 556830-2060) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Bromma. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 497 000 kr, vilket är 9,6 % mer än året innan (2 278 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,6 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 593 349 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2022. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 38 956 602 kr och det egna kapitalet 6 848 633 kr (soliditet 17,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.