2 x Larsson Måleri och Design ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 440 076 | 7 827 235 | 6 520 903 | 6 890 176 | 8 700 000 |
| Årets resultat | 86 770 | 3 399 | 5 625 | 81 386 | 201 223 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 409 106 | 1 522 000 | 1 241 844 | 2 243 613 | 1 805 383 |
| Summa skulder | 880 555 | 990 050 | 704 269 | 1 624 652 | 985 199 |
| Summa eget kapital | 528 551 | 531 950 | 537 575 | 618 961 | 820 184 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
- Brunkvist Kvalitets- och Målerikonsult AB
- Byggnadsaktiebolaget E.E. Norrman & Son
- Dahlberg & Son Aktiebolag
- K J Besiktning & Förvaltning AB
- MÅL1 Målerientreprenader AB
- Thomas Lundins Måleri & Fastighetsservice Aktiebolag
- Aktiebolaget Carléns Måleri
- Jupiters Bygg & Måleri AB
- Ö.S Måleri Aktiebolag
- Med Avsikt AB
Sammanfattning: 2 x Larsson Måleri och Design AB
Översikt
2 x Larsson Måleri och Design AB (org.nr 556830-1450) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 700 000 kr, vilket är 26,3 % mer än året innan (6 890 176 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 201 223 kr (2,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 4 350 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 805 383 kr och det egna kapitalet 820 184 kr (soliditet 45,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.