ES Renovering Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 839 702 | 1 065 998 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 839 702 | 1 065 998 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 569 175 | 726 356 |
| Långfristiga skulder | 115 143 | 29 622 |
| Summa skulder | 684 318 | 755 977 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 332 802 | 154 637 |
| Summa eget kapital | 155 384 | 310 021 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 356 537 | 3 168 734 |
| Rörelseresultat | 339 190 | 231 641 |
| Resultat före skatt | 332 802 | 206 777 |
| Årets resultat | 332 802 | 154 637 |
| Personalkostnader | 1 043 152 | 951 601 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: ES Renovering Stockholm AB
Översikt
ES Renovering Stockholm AB (org.nr 556829-8912) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Hägersten. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 168 734 kr, vilket är 5,6 % mindre än året innan (3 356 537 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 154 637 kr (4,9 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 584 367 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 065 998 kr och det egna kapitalet 310 021 kr (soliditet 29,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.