Weldadvice Sweden ABAktiv

556829-0992AktiebolagRegistrerat 2010MALMÖ

Finansiell översikt

3 281 996 kr−29,0%
Omsättning 2025
−29,0%
Genomsnittlig årlig förändring 2024–2025
02 mn4 mn6 mn20242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn20242025
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar2 922 2031 370 878
Summa anläggningstillgångar46 3670
Summa tillgångar2 968 5701 370 878
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder771 880334 242
Långfristiga skulder——
Summa skulder909 880334 242
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)672 897577 945
Summa eget kapital2 058 6901 036 636
Resultaträkning
Nettoomsättning4 622 6843 281 996
Rörelseresultat856 084603 603
EBITDA867 764603 603
Resultat före skatt850 157730 823
Årets resultat672 897577 945
Personalkostnader1 071 494645 777
Avskrivningar11 6800
Övriga nyckeltal
Anställda22
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Weldadvice Sweden AB

Översikt

Weldadvice Sweden AB (org.nr 556829-0992) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: teknisk provning och analys (SNI 71200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 281 996 kr, vilket är 29,0 % mindre än året innan (4 622 684 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 577 945 kr (17,6 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 640 998 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 370 878 kr och det egna kapitalet 1 036 636 kr (soliditet 75,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag