Bokförarna i Bergslagen ABAktiv

556828-3450AktiebolagRegistrerat 2010HÄLLEFORS

Finansiell översikt

1 591 941 kr+5,0%
Omsättning 2025/26
+3,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar139 066178 256242 132148 272146 832103 663120 068185 518
Summa anläggningstillgångar————————
Summa tillgångar139 066178 256242 132148 272146 832103 663120 068185 518
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder115 934142 067199 418136 425154 177122 345117 401165 212
Långfristiga skulder11 3504 2077 35929223 68810 34220 10037 637
Summa skulder127 284146 274206 777136 717177 865132 687137 501202 849
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)3 99820 2003 373−23 800−42 5892 00911 591103
Summa eget kapital11 78231 98235 35511 555−31 033−29 024−17 433−17 331
Resultaträkning
Nettoomsättning1 298 3011 367 5251 449 1011 455 6951 442 2531 461 8691 516 3991 591 941
Rörelseresultat7 99028 1717 021−23 593−41 4903 83712 6983 421
Resultat före skatt7 93928 0266 932−23 803−42 5892 00911 5912 193
Årets resultat3 99820 2003 373−23 800−42 5892 00911 591103
Personalkostnader1 116 9661 138 1981 275 5911 292 8091 307 7631 265 3171 308 4401 372 207
Avskrivningar————————
Övriga nyckeltal
Anställda22222222
Föreslagen utdelning————0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Bokförarna i Bergslagen AB

Översikt

Bokförarna i Bergslagen AB (org.nr 556828-3450) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Hällefors.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 591 941 kr, vilket är 5,0 % mer än året innan (1 516 399 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 103 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 795 971 kr.

Värt att notera

Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2026 (−17 331 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.