ELSA PRO BYGG ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 330 774 | 218 406 | 29 250 | 16 630 | 788 | 50 802 | 50 818 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 158 432 | 118 824 | 79 216 | 0 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 330 774 | 376 838 | 148 074 | 95 846 | 788 | 50 802 | 50 818 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 139 119 | 285 660 | 107 851 | 55 487 | 0 | — | — |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 139 119 | 285 660 | 107 851 | 55 487 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 144 729 | −62 477 | −70 955 | −44 864 | −39 571 | 14 | 16 |
| Summa eget kapital | 191 655 | 91 178 | 40 223 | 40 359 | 788 | 50 802 | 50 818 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 360 000 | 211 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 174 496 | −62 477 | −70 614 | −44 804 | −39 572 | 0 | 0 |
| EBITDA | 174 496 | −22 869 | −31 006 | −5 196 | −39 572 | — | — |
| Resultat före skatt | 174 435 | −62 477 | −70 955 | −44 864 | −39 571 | 14 | 16 |
| Årets resultat | 144 729 | −62 477 | −70 955 | −44 864 | −39 571 | 14 | 16 |
| Personalkostnader | 178 037 | 230 418 | 32 854 | 0 | 0 | 0 | — |
| Avskrivningar | 0 | 39 608 | 39 608 | 39 608 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: ELSA PRO BYGG AB
Översikt
ELSA PRO BYGG AB (org.nr 556828-0969) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Tyresö. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2024 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2024 var en vinst på 16 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 50 818 kr och det egna kapitalet 50 818 kr (soliditet 100 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.