Servicepunkten i Norr ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 039 711 | 5 451 290 | 3 074 874 | 3 271 257 | 4 160 777 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 889 857 | 6 684 017 | 6 977 048 | 8 093 351 | 5 983 576 |
| Summa tillgångar | 11 929 568 | 12 135 307 | 10 051 922 | 11 364 608 | 10 144 353 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 242 620 | 417 593 | 512 913 | 668 662 | 297 734 |
| Långfristiga skulder | 4 498 800 | 4 929 200 | 2 759 600 | 4 248 200 | 2 450 000 |
| Summa skulder | 6 564 432 | 6 769 805 | 4 610 914 | 5 916 639 | 3 398 379 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 33 724 | 366 | 75 507 | 6 961 | 1 298 005 |
| Summa eget kapital | 5 365 136 | 5 365 502 | 5 441 008 | 5 447 969 | 6 745 974 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 529 000 | 744 000 | 682 000 | 668 000 | 616 000 |
| Rörelseresultat | 30 495 | −190 346 | −182 687 | −325 223 | −1 563 862 |
| EBITDA | 94 431 | 15 494 | 89 770 | −41 526 | −1 449 025 |
| Resultat före skatt | 46 418 | 8 925 | 77 614 | 10 028 | 1 427 982 |
| Årets resultat | 33 724 | 366 | 75 507 | 6 961 | 1 298 005 |
| Personalkostnader | 279 020 | 519 735 | 294 133 | 343 628 | 331 426 |
| Avskrivningar | 63 936 | 205 840 | 272 457 | 283 697 | 114 837 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Servicepunkten i Norr AB
Översikt
Servicepunkten i Norr AB (org.nr 556826-9103) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Funäsdalen. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 616 000 kr, vilket är 7,8 % mindre än året innan (668 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 298 005 kr (211 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 616 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 10 144 353 kr och det egna kapitalet 6 745 974 kr (soliditet 66,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.