Fenix Farmaci ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 243 954 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 578 854 | 2 410 494 | 1 405 983 | 687 282 | 680 148 | 600 887 | 343 319 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 578 854 | 2 410 494 | 1 405 983 | 687 282 | 680 148 | 600 887 | 343 319 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 265 342 | 2 275 343 | 1 288 260 | 575 500 | 537 694 | 457 226 | 49 364 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 265 342 | 2 275 343 | 1 288 260 | 575 500 | 537 694 | 457 226 | 49 364 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −31 327 | 1 754 | −17 428 | −5 940 | 30 671 | 1 207 | 150 293 |
| Summa eget kapital | 313 512 | 135 151 | 117 723 | 111 782 | 142 454 | 143 661 | 293 955 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 99 000 | 5 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −31 065 | 1 786 | −17 048 | −5 972 | −9 401 | 903 | 78 900 |
| Resultat före skatt | −31 327 | 1 754 | −17 048 | −5 940 | 32 525 | 1 392 | 189 206 |
| Årets resultat | −31 327 | 1 754 | −17 428 | −5 940 | 30 671 | 1 207 | 150 293 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | 243 954 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fenix Farmaci AB
Översikt
Fenix Farmaci AB (org.nr 556825-7561) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet (SNI 85690).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 150 293 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 343 319 kr och det egna kapitalet 293 955 kr (soliditet 85,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 243 954 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.