A.N Måleri i Hammarö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 375 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 825 000 | 6 660 000 | 5 989 000 | 5 408 000 | 7 668 000 |
| Årets resultat | 175 067 | 582 532 | 485 315 | 184 010 | 664 698 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 072 445 | 3 244 217 | 3 094 550 | 3 245 699 | 4 031 830 |
| Summa skulder | 1 461 851 | 1 226 091 | 891 110 | 1 045 749 | 1 354 681 |
| Summa eget kapital | 1 610 594 | 2 018 126 | 2 203 440 | 2 199 950 | 2 677 149 |
| Anställda | 8 | 9 | 8 | 6 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 | — | 187 500 | 375 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: A.N Måleri i Hammarö AB
Översikt
A.N Måleri i Hammarö AB (org.nr 556824-7125) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Hammarö. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 668 000 kr, vilket är 41,8 % mer än året innan (5 408 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 664 698 kr (8,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 958 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 031 830 kr och det egna kapitalet 2 677 149 kr (soliditet 66,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 375 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.