Emila Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2022
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 179 802 | 1 480 792 | 1 838 921 | 2 021 302 | 2 012 941 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 528 928 | 3 350 645 | 3 499 962 | 3 291 679 | 3 148 397 |
| Summa tillgångar | 4 708 730 | 4 831 437 | 5 338 883 | 5 312 981 | 5 161 338 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 4 583 787 | 4 653 811 | 5 106 319 | 5 023 920 | 4 867 610 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 4 583 787 | 4 653 811 | 5 106 319 | 5 023 920 | 4 867 610 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 37 391 | 52 683 | 54 938 | 56 497 | 4 667 |
| Summa eget kapital | 124 943 | 177 626 | 232 564 | 289 061 | 293 728 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 648 157 | 2 571 906 | 3 595 826 | 3 513 048 | 2 633 417 |
| Rörelseresultat | 38 773 | 55 716 | 70 298 | 71 203 | 6 295 |
| EBITDA | 132 547 | 233 999 | 278 581 | 279 486 | 149 577 |
| Resultat före skatt | 37 391 | 55 340 | 70 108 | 71 203 | 5 950 |
| Årets resultat | 37 391 | 52 683 | 54 938 | 56 497 | 4 667 |
| Personalkostnader | 256 152 | 29 954 | 167 203 | 181 922 | 166 594 |
| Avskrivningar | 93 774 | 178 283 | 208 283 | 208 283 | 143 282 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Emila Group AB
Översikt
Emila Group AB (org.nr 556824-7000) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Träslövsläge. Bransch enligt SCB: partihandel med övriga hushållsvaror (SNI 46499).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 2 633 417 kr, vilket är 25,0 % mindre än året innan (3 513 048 kr). Från 2018 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,4 % per år. Årets resultat 2022 var en vinst på 4 667 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 633 417 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 5 161 338 kr och det egna kapitalet 293 728 kr (soliditet 5,7 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.