C4 Truck & Maskin ABAktiv

556823-5328AktiebolagRegistrerat 2010FJÄLKINGE

Finansiell översikt

8 079 000 kr−10,3%
Omsättning 2022
−10,3%
Genomsnittlig årlig förändring 2021–2022
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn20212022

Nyckeltal

2022
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn20212022
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
20212022
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar2 713 8184 118 379
Summa anläggningstillgångar1 399 4241 677 156
Summa tillgångar4 113 2425 795 535
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 451 4292 676 263
Långfristiga skulder——
Summa skulder2 740 4293 934 263
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)910 925788 459
Summa eget kapital1 372 8131 861 272
Resultaträkning
Nettoomsättning9 007 0008 079 000
Rörelseresultat1 176 959989 922
EBITDA1 403 7731 219 392
Resultat före skatt1 152 750982 305
Årets resultat910 925788 459
Personalkostnader2 540 4722 483 273
Avskrivningar226 814229 470
Övriga nyckeltal
Anställda55
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: C4 Truck & Maskin AB

Översikt

C4 Truck & Maskin AB (org.nr 556823-5328) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Fjälkinge. Bransch enligt SCB: partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 8 079 000 kr, vilket är 10,3 % mindre än året innan (9 007 000 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 788 459 kr (9,8 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2022: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 615 800 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 5 795 535 kr och det egna kapitalet 1 861 272 kr (soliditet 32,1 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.