Mavik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 52 246 | 21 120 | 48 546 | 32 867 |
| Summa anläggningstillgångar | 537 000 | 537 000 | 537 000 | 537 000 |
| Summa tillgångar | 589 246 | 558 120 | 585 546 | 569 867 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 0 | −29 386 | — | — |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | −29 386 | 0 | 0 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 560 | 198 260 | −1 960 | −15 679 |
| Summa eget kapital | 589 246 | 587 506 | 585 546 | 569 867 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 560 | −1 740 | −1 960 | −15 679 |
| Resultat före skatt | −1 560 | 198 260 | −1 960 | −15 679 |
| Årets resultat | −1 560 | 198 260 | −1 960 | −15 679 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mavik AB
Översikt
Mavik AB (org.nr 556821-1550) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Kungälv.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 15 679 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 569 867 kr och det egna kapitalet 569 867 kr (soliditet 100 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.