Lerum Hede 2:10 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 212 657 | 334 565 | 420 124 | 1 287 652 | 1 621 147 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 659 265 | 6 594 112 | 6 528 959 | 7 027 473 | 6 900 646 |
| Summa tillgångar | 7 871 922 | 6 928 677 | 6 949 083 | 8 315 125 | 8 521 793 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 906 155 | 1 090 506 | 1 237 040 | 1 476 231 | 1 728 391 |
| Långfristiga skulder | 3 878 125 | 3 730 625 | 3 583 125 | 4 459 217 | 4 196 467 |
| Summa skulder | 6 272 814 | 5 326 586 | 5 342 541 | 6 486 946 | 6 493 881 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 158 194 | 2 983 | 4 451 | 72 954 | 199 734 |
| Summa eget kapital | 1 599 108 | 1 602 091 | 1 606 542 | 1 828 179 | 2 027 912 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 836 000 | 804 000 | 763 000 | 641 000 | 1 231 000 |
| Rörelseresultat | 195 949 | 615 191 | 666 111 | 218 963 | 397 972 |
| EBITDA | 261 102 | 680 344 | 731 264 | 304 086 | 524 799 |
| Resultat före skatt | 157 940 | 19 904 | 21 372 | 84 579 | 250 330 |
| Årets resultat | 158 194 | 2 983 | 4 451 | 72 954 | 199 734 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | 65 153 | 65 153 | 65 153 | 85 123 | 126 827 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 190 000 | 0 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lerum Hede 2:10 AB
Översikt
Lerum Hede 2:10 AB (org.nr 556820-9448) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Askim. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 231 000 kr, vilket är 92,0 % mer än året innan (641 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 199 734 kr (16,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 521 793 kr och det egna kapitalet 2 027 912 kr (soliditet 23,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.