Säfströms Trafik i Vindeln ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 504 000 | 1 406 000 | 1 625 000 | 1 621 242 | 2 222 000 |
| Årets resultat | −24 488 | −369 897 | 23 336 | 256 073 | 178 281 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 604 506 | 1 847 838 | 2 788 064 | 2 608 574 | 2 848 171 |
| Summa skulder | 523 879 | 1 262 109 | 2 178 999 | 1 743 436 | 1 804 751 |
| Summa eget kapital | 1 080 627 | 585 729 | 609 065 | 865 138 | 1 043 420 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Säfströms Trafik i Vindeln AB
Översikt
Säfströms Trafik i Vindeln AB (org.nr 556820-8911) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Vindeln. Bransch enligt SCB: reguljär vägtransport, passagerartrafik (SNI 49310).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 222 000 kr, vilket är 37,1 % mer än året innan (1 621 242 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 178 281 kr (8,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 222 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 848 171 kr och det egna kapitalet 1 043 420 kr (soliditet 36,6 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.