PS Investment ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 192 098 | 1 790 820 | 1 193 639 | 3 822 092 | 3 793 072 | 2 494 794 |
| Summa anläggningstillgångar | 87 500 | 87 500 | 87 500 | 87 500 | 50 000 | 50 000 |
| Summa tillgångar | 1 279 598 | 1 878 320 | 1 281 139 | 3 909 592 | 3 843 072 | 2 544 794 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 229 594 | 479 136 | 1 683 456 | 319 949 | 1 389 512 | 2 098 655 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 229 594 | 479 136 | 1 683 456 | 319 949 | 1 389 512 | 2 098 655 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 992 335 | 1 349 179 | −490 230 | 3 991 959 | 1 363 918 | −632 422 |
| Summa eget kapital | 50 004 | 1 399 184 | −402 317 | 3 589 643 | 2 453 560 | 446 139 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 506 250 | 1 010 251 | 550 502 | 611 246 | 578 397 | 547 996 |
| Rörelseresultat | −311 100 | 289 | −490 231 | −510 922 | −764 123 | −627 814 |
| Resultat före skatt | 992 335 | 1 349 273 | −490 230 | 4 118 490 | 1 373 091 | −632 422 |
| Årets resultat | 992 335 | 1 349 179 | −490 230 | 3 991 959 | 1 363 918 | −632 422 |
| Personalkostnader | 613 484 | 689 067 | 703 563 | 833 612 | 1 024 127 | 841 086 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 311 271 | — | 2 500 000 | 1 375 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: PS Investment AB
Översikt
PS Investment AB (org.nr 556820-4332) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Ekerö. Bransch enligt SCB: verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 547 996 kr, vilket är 5,3 % mindre än året innan (578 397 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 632 422 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 547 996 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 544 794 kr och det egna kapitalet 446 139 kr (soliditet 17,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.