Sofienäs Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 282 853 | 6 447 147 | 6 828 788 | 6 763 884 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 230 089 | 11 076 439 | 10 922 789 | 10 769 139 |
| Summa tillgångar | 17 512 942 | 17 523 586 | 17 751 577 | 17 533 023 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 141 664 | 147 517 | 372 230 | 152 477 |
| Långfristiga skulder | 6 683 955 | 6 683 955 | 6 683 955 | 6 683 955 |
| Summa skulder | 6 825 619 | 6 831 472 | 7 056 185 | 6 836 432 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 925 | 4 791 | 3 278 | 1 198 |
| Summa eget kapital | 10 687 323 | 10 692 114 | 10 695 392 | 10 696 591 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 522 000 | 420 000 | 581 278 | 573 937 |
| Rörelseresultat | 37 740 | −95 697 | −523 545 | −70 317 |
| EBITDA | 191 390 | 57 953 | −369 895 | 83 333 |
| Resultat före skatt | 3 983 | 6 107 | 4 305 | 1 657 |
| Årets resultat | 2 925 | 4 791 | 3 278 | 1 198 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 153 650 | 153 650 | 153 650 | 153 650 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
- Rocklunda Fastigheter Aktiebolag
- Fastighets AB Kungsporten
- SBMP Förvaltning Aktiebolag
- Bäckström och Rehn Fastighetsaktiebolag
- Anders Bergströms Plåt och Service Aktiebolag
- Wilhelmsson & Jensen Fastighets AB
- SSN Invest Aktiebolag
- Aros Kronan i Västerås Aktiebolag
- Wilson Fastigheter i Västerås AB
- Åbrinken Förvaltning AB
Sammanfattning: Sofienäs Fastighets AB
Översikt
Sofienäs Fastighets AB (org.nr 556819-3170) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 573 937 kr, vilket är 1,3 % mindre än året innan (581 278 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 198 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 17 533 023 kr och det egna kapitalet 10 696 591 kr (soliditet 61,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.