Rubank Verktygs no.1 ABAktiv

556819-0176AktiebolagRegistrerat 2010HÄGERSTEN

Finansiell översikt

4 615 000 kr−7,7%
Omsättning 2025
−9,0%
Genomsnittlig årlig förändring 2023–2025
02 mn4 mn6 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar5 210 9075 081 6344 669 429
Summa anläggningstillgångar——179 619
Summa tillgångar5 210 9075 081 6344 849 048
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder4 334 1724 324 4993 791 112
Långfristiga skulder435 290688 911649 059
Summa skulder4 769 4625 013 4104 440 171
Aktiekapital50 00050 00050 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)122 063−373 221−259 347
Summa eget kapital441 44568 224408 877
Resultaträkning
Nettoomsättning5 575 0005 001 0004 615 000
Rörelseresultat200 670−283 626−148 832
Resultat före skatt122 063−373 221−259 347
Årets resultat122 063−373 221−259 347
Personalkostnader649 947691 255667 645
Avskrivningar———
Övriga nyckeltal
Anställda111
Föreslagen utdelning———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Rubank Verktygs no.1 AB

Översikt

Rubank Verktygs no.1 AB (org.nr 556819-0176) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Hägersten. Bransch enligt SCB: partihandel med verktygsmaskiner (SNI 46620).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 615 000 kr, vilket är 7,7 % mindre än året innan (5 001 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 259 347 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 4 615 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 849 048 kr och det egna kapitalet 408 877 kr (soliditet 8,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.