Värmekällan i Sverige ABAktiv

556818-7875AktiebolagRegistrerat 2010TRANÅS

Finansiell översikt

4 632 668 kr−12,7%
Omsättning 2025/26
−15,8%
Genomsnittlig årlig förändring 2021/22–2025/26
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 530 000 kr.

Historik
2025/26530 000 kr
2024/25600 000 kr
2022/23700 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 531 5021 482 5121 308 2331 171 0841 354 195
Summa anläggningstillgångar198 4160———
Summa tillgångar1 729 9181 482 5121 308 2331 171 0841 354 195
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder596 444438 846401 634203 534216 976
Långfristiga skulder—————
Summa skulder1 096 444688 846651 634453 534566 976
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)488 236660 191562 933610 951669 669
Summa eget kapital633 474793 666656 599717 550787 219
Resultaträkning
Nettoomsättning9 221 3418 235 8146 145 9815 308 0814 632 668
Rörelseresultat621 191590 539715 385776 120945 688
EBITDA654 308598 405———
Resultat före skatt618 767840 202710 783772 049846 048
Årets resultat488 236660 191562 933610 951669 669
Personalkostnader376 2835 02612 97671 00849 651
Avskrivningar33 1177 866———
Övriga nyckeltal
Anställda10111
Föreslagen utdelning—700 000—600 000530 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Värmekällan i Sverige AB

Översikt

Värmekällan i Sverige AB (org.nr 556818-7875) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Tranås. Bransch enligt SCB: partihandel med VVS-varor (SNI 46842).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 632 668 kr, vilket är 12,7 % mindre än året innan (5 308 081 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 669 669 kr (14,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 4 632 668 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 354 195 kr och det egna kapitalet 787 219 kr (soliditet 58,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 530 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.