78 Elservice ABAktiv

556818-2058AktiebolagRegistrerat 2010TUMBA

Finansiell översikt

12 550 000 kr−9,9%
Omsättning 2024/25
+14,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021/22–2024/25
05 mn10 mn15 mn2021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn2021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2023/24

Föreslagen utdelning 1 000 000 kr.

Historik
2023/241 000 000 kr
2022/231 300 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning8 418 00012 936 00013 925 00012 550 000
Årets resultat152 5971 416 9491 430 797−318 616
Balanserat resultat————
Summa tillgångar3 190 8305 331 2396 274 6784 662 951
Summa skulder2 902 8073 776 2674 588 9094 295 798
Summa eget kapital288 0231 554 9721 685 769367 153
Anställda11161816
Föreslagen utdelning—1 300 0001 000 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: 78 Elservice AB

Översikt

78 Elservice AB (org.nr 556818-2058) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Tumba. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 550 000 kr, vilket är 9,9 % mindre än året innan (13 925 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,2 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 318 616 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 16 (året innan: 18). Nettoomsättningen per anställd var 784 375 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 662 951 kr och det egna kapitalet 367 153 kr (soliditet 7,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.