Barber Supplier Nordic ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 573 049 | 2 598 232 | 2 872 388 | 2 791 115 | 3 090 719 | 3 613 272 | 4 424 866 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 282 069 | 267 629 | 440 071 | 315 091 | 526 440 |
| Summa tillgångar | 2 573 049 | 2 598 232 | 3 154 457 | 3 058 744 | 3 530 790 | 3 928 363 | 4 951 306 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 1 636 372 | 1 088 516 | 1 636 111 | 2 266 871 | 3 415 360 | 2 888 787 | 3 448 243 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 707 448 | 1 007 394 |
| Summa skulder | 1 743 603 | 1 368 053 | 1 915 648 | 2 266 871 | 3 415 360 | 3 596 235 | 4 455 638 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 85 178 | 400 733 | 8 629 | −446 936 | −676 443 | 216 698 | 163 540 |
| Summa eget kapital | 829 446 | 1 230 179 | 1 238 809 | 791 873 | 115 430 | 332 128 | 495 668 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 7 249 000 | 7 821 000 | 8 125 000 | 8 216 000 | 7 390 878 | 8 488 787 | 10 803 825 |
| Rörelseresultat | 193 471 | 694 935 | 25 183 | −683 261 | −485 153 | 374 101 | 345 005 |
| EBITDA | — | — | 32 181 | −614 604 | −356 221 | 503 033 | 552 380 |
| Resultat före skatt | 110 293 | 511 351 | 13 577 | −446 936 | −676 443 | 216 698 | 214 487 |
| Årets resultat | 85 178 | 400 733 | 8 629 | −446 936 | −676 443 | 216 698 | 163 540 |
| Personalkostnader | 10 586 | 5 203 | 0 | 847 | 4 714 | — | 984 048 |
| Avskrivningar | — | — | 6 998 | 68 657 | 128 932 | 128 932 | 207 375 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Barber Supplier Nordic AB
Översikt
Barber Supplier Nordic AB (org.nr 556817-8528) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Bromma. Bransch enligt SCB: partihandel med parfym och kosmetika (SNI 46450).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 803 825 kr, vilket är 27,3 % mer än året innan (8 488 787 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 163 540 kr (1,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 3 601 275 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 951 306 kr och det egna kapitalet 495 668 kr (soliditet 10,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.