Voxlövs Entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2023
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 948 981 | 576 624 | 1 041 247 | 1 650 565 | 1 446 622 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 869 935 | 2 587 896 | 2 312 153 | 2 504 418 | 1 629 392 |
| Summa tillgångar | 2 818 916 | 3 164 520 | 3 353 400 | 4 154 983 | 3 076 014 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 562 793 | 602 457 | 723 899 | 1 171 977 | 568 065 |
| Långfristiga skulder | 1 155 040 | 1 317 073 | 939 229 | 1 148 792 | 866 076 |
| Summa skulder | 2 287 938 | 2 407 426 | 2 375 281 | 2 969 083 | 1 734 141 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 25 055 | 226 116 | 221 025 | 207 781 | 155 973 |
| Summa eget kapital | 530 978 | 757 094 | 978 119 | 1 185 900 | 1 341 873 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 161 000 | 2 913 000 | 3 393 000 | 3 851 000 | 4 071 000 |
| Rörelseresultat | 191 586 | 249 044 | 542 874 | 232 040 | −91 311 |
| EBITDA | 799 296 | 940 588 | 1 364 611 | 1 091 352 | 783 715 |
| Resultat före skatt | 32 169 | 287 750 | 281 435 | 261 759 | 193 382 |
| Årets resultat | 25 055 | 226 116 | 221 025 | 207 781 | 155 973 |
| Personalkostnader | 772 390 | 736 907 | 813 419 | 872 110 | 841 675 |
| Avskrivningar | 607 710 | 691 544 | 821 737 | 859 312 | 875 026 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Voxlövs Entreprenad AB
Översikt
Voxlövs Entreprenad AB (org.nr 556817-5136) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Kungsbacka. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 4 071 000 kr, vilket är 5,7 % mer än året innan (3 851 000 kr). Från 2019 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2023). Årets resultat 2023 var en vinst på 155 973 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 035 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 3 076 014 kr och det egna kapitalet 1 341 873 kr (soliditet 43,6 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.