Spårsäkerhet Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 195 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 829 749 | 614 627 | 10 467 494 | 4 409 752 |
| Summa anläggningstillgångar | 62 500 | 63 966 | 1 028 419 | 1 385 193 |
| Summa tillgångar | 892 249 | 678 593 | 11 495 913 | 5 794 945 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 292 800 | 98 823 | 6 428 920 | 926 882 |
| Långfristiga skulder | — | — | 422 139 | 324 722 |
| Summa skulder | 292 800 | 98 823 | 8 295 947 | 2 594 767 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 182 927 | 167 821 | 2 815 196 | 212 |
| Summa eget kapital | 599 449 | 579 770 | 3 199 966 | 3 200 178 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 460 000 | 990 000 | 19 984 915 | 4 203 000 |
| Rörelseresultat | 232 927 | 213 899 | 5 024 245 | −59 244 |
| EBITDA | 232 927 | 218 683 | 5 100 870 | 112 868 |
| Resultat före skatt | 231 446 | 212 597 | 3 552 515 | 18 811 |
| Årets resultat | 182 927 | 167 821 | 2 815 196 | 212 |
| Personalkostnader | 145 366 | 489 665 | 384 983 | 847 623 |
| Avskrivningar | 0 | 4 784 | 76 625 | 172 112 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 195 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Spårsäkerhet Stockholm AB
Översikt
Spårsäkerhet Stockholm AB (org.nr 556816-7166) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 203 000 kr, vilket är 79,0 % mindre än året innan (19 984 915 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 109 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 212 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 4 203 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 794 945 kr och det egna kapitalet 3 200 178 kr (soliditet 55,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.