Vålt ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 474 145 | 2 570 755 | 1 494 028 | 7 635 910 | 10 897 653 |
| Summa anläggningstillgångar | 42 694 | 38 895 | 25 000 | 182 076 | 708 942 |
| Summa tillgångar | 3 516 839 | 2 609 650 | 1 519 028 | 7 817 986 | 11 606 595 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 001 858 | 2 040 896 | 1 208 252 | 6 765 855 | 9 262 555 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 439 858 | 2 420 896 | 1 208 252 | 6 765 855 | 9 832 555 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 982 187 | 11 773 | 122 022 | 966 356 | 1 311 909 |
| Summa eget kapital | 1 076 981 | 188 754 | 310 776 | 1 052 131 | 1 774 040 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 588 000 | 10 709 000 | 8 971 000 | 19 044 111 | 40 160 529 |
| Rörelseresultat | 1 427 356 | −171 519 | −214 475 | 1 220 441 | 2 319 202 |
| EBITDA | 1 428 657 | −167 720 | −210 671 | 1 221 832 | 2 336 544 |
| Resultat före skatt | 1 263 885 | 25 933 | 168 538 | 1 239 610 | 1 712 387 |
| Årets resultat | 982 187 | 11 773 | 122 022 | 966 356 | 1 311 909 |
| Personalkostnader | 3 818 415 | 4 935 298 | 4 442 327 | 1 883 449 | 5 877 672 |
| Avskrivningar | 1 301 | 3 799 | 3 804 | 1 391 | 17 342 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 9 | 7 | 7 | 3 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 590 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vålt AB
Översikt
Vålt AB (org.nr 556815-9700) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 40 160 529 kr, vilket är 111 % mer än året innan (19 044 111 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 36,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 311 909 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 5 020 066 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 606 595 kr och det egna kapitalet 1 774 040 kr (soliditet 15,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.